Pred nedávnom som sa dostal k článkom, ktoré analyzovali z rôznych pohľadov činnosť Matice. Na sociálnych sieťach sa objavili aj komentáre, ktoré relativizovali zmysel tejto inštitúcie. To ma priviedlo na stránky samotnej inštitúcie, čo možno práve ortodoxní kritici nikdy neurobia. Bolo to veľmi zaujímavé prekvapenie.
Hneď na úvodnej stránke vás privítajú medailóny zaujímavých osobností ako Jozef Škultéty, Július Barč-Ivan, Albert Mamatej, Daniel Minich, bratia Hatalovci, Štúr, Hodža, Ambro Pietor, Jurkovič, Kollár, Francisci, Čulen a mnohí ďalší. Autorov poznám z rôznych sfér. Július Lomenčík, t. č. riaditeľ Slovenského literárneho ústavu Matice je popredný literárny vedec a vynikajúci pedagóg. Od študentov z Banskej Bystrice mám na neho pozitívne referencie. Pavol Parenička, známy odborník na štúrovcov, nedávno ocenený Cenou za literatúru faktu. Medzi autormi je aj Jozef Schwarz, ktorý sa dlhodobo angažuje aj medzi zahraničnými Slovákmi a venuje sa neznámym osobnostiam. Články píše aj samotný predseda Matice Marián Gešper, ktorý je právnik, esejista a publicista, ktorý sa venuje dlhodobo osobnostiam slovenských dejín. Vedeckú činnosť Matice tvorí 5 pilierov: Archív, Krajanské múzeum, Stredisko národnostných vzťahov, Slovenský literárny ústav a Slovenský historický ústav. Medailóny na stránke, ale aj v časopisoch vypracovávajú zamestnanci týchto pracovísk.
Nižšie na stránke nájdete správy z krajov. Z bratislavského kraja tu svieti najnovšia správa o 80. výročí Vianočnej dohody (s Maticou to kooperoval aj Zväz protifašistických bojovníkov, Spolok slovenských spisovateľov, Spoločnosť Ladislava Novomeského, Klub Nového Slova, Inštitút ASA… čo je pozoruhodne rozšírená forma spolupráce). O tejto udalosti som sa nedozvedel v žiadnom hlavno-prúdovom médiu, neinformovala o nej ani TASR a to aj napriek tomu, že sa podujatia zúčastnil minister zahraničných veci Juraj Blanár. Ďalej sú tam rôzne reporty z podujatí venované osobnostiam slovenskej kultúry. Zaujal ma aj Hlas Matice, ktorý prehľadne informuje o celoročnej činnosti Matice.
Mimochodom, tých periodík je viac. Najstaršie sú zrejme Slovenské národné noviny (aj s prílohou štúrovského Orla) a Slovenské pohľady. Ďalej sú to časopisy Slovensko – Národné spektrum, Slovanský obzor, Historický zborník a Kultúra slova.
V časti záujmové a vedecké odbory návštevník nájde prehľad spektra záujmu matičiarov: divadlo, kulturológia a filozofia, pedagogika, hudba, politológia, výtvarné umenie, vlastiveda, národohospodárstvo, regionalistika, slavistika, šport, história a iné. Taktiež je tu zoznam miestnych odborov zoradených podľa krajov z celého Slovenska. Návštevník nájde aj inštrukcie ako sa stať členom Matice. To sa môže stať buď cez miestny odbor alebo cez záujmový/vedecký odbor.
Taktiež upúta odkaz na filmy a dokumenty z produkcie tejto inštitúcie. Vzhľadom na to, že nejde o inštitúciu, ktorá by disponovala filmovými štúdiami, profesionálnymi hercami či scenáristami, ide taktiež o obdivuhodný počin. Na TV Matica človek nájde dokumenty o Ambrovi Pietorovi, Hurbanovom vnukovi, Štefanovi Markovi Daxnerovi či Vladovi Mináčovi. Škoda, že niektoré dokumenty majú pomerne nízku sledovanosť. Zaslúžili by si väčšiu pozornosť a možno aj vysielanie vo verejno-právnej televízii.
Pri hľadaní najnovšej publikačnej činnosti som narazil na článok o zaujímavých e-knihách, ktoré Matica dokonca sprostredkováva zdarma na Google Books. Niektoré tituly sú totiž vypredané. Matičná predajňa Vydavatel.sk ponúka taktiež nové tituly: Krátky slovník slovenského jazyka, Samuel Jurkovič, Odkaz štúrovskej generácie, Samova ríša, Najstaršie slovanské báje… posledná menovaná od spisovateľa Petra Vrlíka zaujala pozoruhodným dizajnom. Niektoré knihy už mám vo svojej zbierke.
V dolnej časti stránky nájdete informácie o Mladej Matici, Šatnici Matice, odkazy na matične rekreačné zariadenia, symboly inštitúcie či odkaz na Slovenské národné noviny.
Preklikol som si aj Facebook Matice slovenskej, kde matičiari pravidelne zdieľajú informácie o výročiach významných osobností. Dosah príspevkov je od 500, cez 300-200 až po 100 lajkov, čo je vzhľadom na všeobecný mediálny bojkot slušné.
Nuž, aktivít robí Matica veľa. Ale o čom sa nepíše, to sa nestalo. Ak by sa novinári viac venovali tomu, čo Matica robí, možno by o nej bolo aj viac počuť.
***
EDIT. ku komentáru pod článkom. Našiel. Tu je oficiálna odpoveď správcu MS:
Ku kauze NÁRODNÝ POKLAD sa vyjadril súčasný správca Matice slovenskej Maroš Smolec v časopise Život. Zdôraznil, že národný poklad je téma, ktorá Maticu mrzí, aj keď ako správca pôsobiaci od roku 2014 (kauza siaha do roku 2010) za ňu priamo nezodpovedá.
Smolec uviedol, že Matica disponovala peňažnými zdrojmi z podnikateľskej činnosti, ktoré investovala do obchodovania na finančných trhoch, vytvorila Podielové družstvo slovenské investície, ktorého cieľom bolo investovať do slovenskej kultúry, čo sa čiastočne naplnilo.
Neskôr však, uvádza Smolec, nastúpili finanční špekulanti z finančných trhov, svojvoľne vypovedali zmluvu a Matici nevrátili investované peniaze a tak družstvo na finančných trhoch skrachovalo a bol vyhlásený konkurz. Matica podala niekoľko trestných oznámení.
Ďalej Smolec píše, že sa Matica doteraz snaží získať aspoň zdrojov z exekúcií. Matica podľa Smolca prišla o 800 tisíc €. Zároveň však dodáva, že Matica stále disponuje zlatou časťou národného pokladu (je uložené v trezore vo forme zlatých tehličiek v hodnote 300 tisíc €) a umeleckými dielami (obrazy Vincenta Hložníka, ktoré sú vystavené v budove Slovenského rozhlasu). Smolec ďalej uvádza: „ Doteraz sa snažíme získať aspoň časť zdrojov z exekúcií. Možno sa dočkáme v najlepšom prípade aspoň desiatich percent z investície. Naša snaha zachrániť, čo sa dá, trvá už viac ako desať rokov. Finančnú časť matica zle investovala a obchodník ju premrhal na finančných trhoch. … Peňažnú časť nešťastne zhltol podvod. Ako súčasný správca matice to považujem za chybu. Matica slovenská sa nikdy nemala zaoberať obchodmi s cennými papiermi a obchodmi na burze. Mala sa venovať tomu, na čo bola historicky predurčená – podpore slovenskej kultúry, osvety, vzdelania, vedy a budovania národného povedomia “
– správca Matice slovenskej Maroš Smolec v rozhovore pre Život
V časoch, keď sa "niekto" snaží... ...
Koľko pracovníkov galérií a múzeí je platených... ...
Jozef Markuš, dcéra Zora Jaurová - aktuálne ... ...
Treba sa spýtať Zory Jaurovej (PS) - dcéry... ...
Slovač to poriadne pokašlala aj s týmto... ...
Celá debata | RSS tejto debaty