Záhadný manifest, ktorý si nikto nevšimol ukazuje návod ako zachrániť Slovensko

27. januára 2024, ludovitpavlovic, Nezaradené

Našiel som zaujímavý manifest skupiny antiglobalistických ľavičiarov, ktorý dáva hlavu aj pätu. Nemohli ste o ňom počuť nikde, nakoľko bol publikovaný na „konšpiračnou komisiou“ zakázanej stránke. Zverejňujem ho na tomto blogu ako zaujímavosť. Ideály sú to pekné, len kto ich naplní. Snáď sa dostane aj k predstaviteľom vlády a budú sa ním inšpirovať.  

Text reaguje na pôvodne hanlivé označenie Mináčovská ľavica (odkaz na spisovateľa, esejistu, prozaika, politika a predsedu Matice Vladimíra Mináča), ktoré vytvorila skupina trockistických a anarcho ľavičiarov v reakcii na snahy národnej ľavice.

Bol publikovaný ešte v auguste 2023 bez akejkoľvek odozvy. Možnože je teraz správny čas ho pripomenúť. Na rozdiel od bezideovej opozície, ktorá ponúka buď európske hochštaplerstvo alebo merkantilný kapitalizmus bez hraníc, toto je konštruktívny program pre budúcnosť Slovenska. Je to program socialistov, ale nie takých socialistov, akých poznáme v kruhoch bruselských. Čítajte viac v texte.

MANIFEST MINÁČOVSKEJ ĽAVICE 

Mináčovská ľavica prijíma všetko pozitívne zo skúseností s budovaním socializmu (rozvoj sociálneho zabezpečenia obyvateľov ČSSR v sedemdesiatych rokoch) a plne reflektuje všetky negatívne javy (cenzúra, perzekúcie v päťdesiatych rokoch, obmedzovanie umeleckej, resp. tvorivej slobody, likvidácia národnej inteligencie, umelé presadzovanie proletárskeho kozmopolitizmu či prenasledovanie pre svetonázorové a náboženské presvedčenie).

Mináčovská ľavica po vzore Novomeského, Clementisa, Mináča, Husáka a ďalších odmieta oddeľovať socializmus od národa. Národné chápe Mináčovská ľavica ako základnú komunitárnu kategóriu spojenú s úsiliami o vybudovanie socializmu v lokálnych podmienkach. Internacionálne vníma Mináčovská ľavica ako medzinárodné úsilie o vybudovanie sociálne spravodlivej a mierovej spoločnosti v kooperácii s inými národmi, teda po vzore Kollára a Šafárika, nie ako popretie existencie národných identít, ale ich kooperáciu k budovaniu humanizmu. Slovenský národ reprezentujú (ako kategóriu) všetci jeho občania so slovenskou občianskou príslušnosťou, ktorí sú teda oprávnení voliť politických predstaviteľov slovenského národa, teda aj národnostné menšiny, ktoré prijali túto kategóriu.   Mináčovská ľavica zároveň podporuje všetky úsilia o národné a sociálne oslobodenie národov vo svete, ktoré smeruje k socialistickej spoločnosti.

Mináčovská ľavica predpokladá, že socializmus možno vybudovať iba prostredníctvom sociálne emancipovaných národných štátov a odmieta (ako nereálny a naivný) predpoklad nastolenia socializmu zhora (najmä po skúsenostiach s praktikami a aktivitami tzv. západných ľavicových strán v Europarlamente, ktoré sa maximálne vzdialili od cieľa vybudovania socialistickej spoločnosti). 

Mináčovská ľavica odmieta militarizmus, podporuje mierové úsilia, uvedomujúc si riziká jadrovej apokalypsy.

Mináčovská ľavica odmieta tak extrémny centrizmus (progresivizmus), ktorý sa prezentuje ako liberalizmus popierajúci základný liberálny princíp slobody slova (k progresivizmu sa hlási aj tzv. „západná liberálna ľavica“), ako aj extrémny konzervativizmus (ľudáctvo). Oba javy považuje za spoločensky deštruktívne, pričom prvý speje k extrémnemu individualizmu, svojvôli jednotlivcov, spoločenskej deštrukcii, zavádzaniu politickej korektnosti a cenzúry (cancel culture) a druhý k extrémnemu izolacionizmu, šovinizmu, antisemitizmu a rasizmu.  Mináčovská ľavica zároveň neodmieta pokrokové prvky historických bojov socializmu späté s liberalizmom (boj za slobodu slova, sloboda umeleckej tvorby, všeobecné volebné právo, boj proti feudalizmu, poddanstvu a otroctvu, boj za rovnoprávnosť), ako aj konzervativizmu (fungujúca rodina v ekonomickom a sociálnom zmysle ako základná bunka spoločnosti, pozitívne sociálne prvky v tradíciách, dejinná kontinuita, národno-emancipačné úsilia generácií národného obrodenia). Mináčovská ľavica odmieta perzekúcie ľudí pre názor či ideové presvedčenie a odmieta fenomén cancel culture nakoľko v neslobodnom prostredí nie je možný slobodný rozvoj kultúry, filozofie, umenia či vedy. Mináčovská ľavica predpokladá, že človek si môže sám slobodne vybrať, ktorým ideám veriť a ktoré odmietnuť bez toho, aby ich reguloval štát alebo súkromné korporácie.

Mináčovská ľavica podporuje demokratické princípy tak v ekonomickej (podpora samosprávneho riadenia, družstevníctva), ako aj politickej sfére (suverenita vlády je vždy spojená s demokratickou zvrchovanosťou ľudu, ergo moc a legitimita moci pochádza vždy od ľudu). Mináčovská ľavica zároveň odmieta rôznorodé formy podvodnej mediálnej manipulácie politických strán a aktivistov pri marketingových stratégiách, ktoré zároveň spôsobujú informačný smog a hodnotovú dezorientáciu.  Preto navrhuje vytvorenie jednotnej platformy (webová stránka či úradná tabuľa v meste či obci), kde by sa ľudia rozhodovali ako voliť iba na základe prezentovaného politického programu.

Mináčovská ľavica je antikapitalistická a usiluje o podporu všetkých prvkov, ktoré povedú slovenskú spoločnosť k socializmu a (predpokladom pre budúcu spoločnosť je aj podpora idey kooperativizmu v lokálnych podmienkach).

Mináčovská ľavica podporuje znárodnenie strategických podnikov a posilnenie úlohy štátu, odmieta ďalšiu privatizáciu veľkých podnikov, no zároveň nechce klásť zákonne prekážky ekonomickej iniciatíve jednotlivcov pri ich samostatnej zárobkovej činnosti pokiaľ nezasahuje do práv iných.  

Mináčovská ľavica podporuje rozvíjanie verejného priestoru a odmieta jeho komercionalizáciu tak vo fyzickej podobe (ulice, parky, námestia, nábrežia atď.), ako vo virtuálnej (internet).

Mináčovská ľavica podporuje zdanenie veľkých korporácií a progresívnu daň. 

Mináčovská ľavica nadväzuje na pokrokové inšpirácie slovenských dejín v národnom obrodení, počnúc bernolákovcami, Generáciou Všeslávie, štúrovcami, hlasistami, davistami a ďalšími inšpiratívnymi generáciami s cieľom vyzdvihnutia ich pokrokových sociálnych a národno-emancipačných úsilí.

Mináčovská ľavica je za náboženskú slobodu okrem náboženských extrémov, ktoré nie sú v súlade s humanistickými princípmi.

Mináčovská ľavica podporuje primárne rozvoj slovenskej kultúry a vníma kontinuitu s pokrokovými tvorcami slovenskej kultúrnej stavby. Zároveň slovenskú kultúru neizoluje od svetovej a po vzore medzivojnového DAVu (európske avantgardy v literatúre, filme či divadle, preklady svetovej literatúry, moderná architektúra atď.) prijíma zo svetovej, ako aj domácej kultúry (napr. pokrokový odkaz štúrovcov) pozitívne inšpirácie.

Mináčovská ľavica je za zdravý a prirodzený, teda nedoktrinársky, environmentalizmus a rozvíja pozitívny vzťah k verejnému priestoru a prírode. 

Podporovateľ Mináčovskej ľavice nemusí byť nutne organizovaný v politickej strane. Idey Mináčovskej ľavice môže rozvíjať tak na poli kultúry a umenia, ako aj v reálnej politike. Mináčovská ľavica nie je viazaná na žiadnu politickú stranu, no zároveň môže mať ideové prieniky s viacerými slovenskými politickými stranami sociálneho (resp. sociálno-demokratického), národného (národno-konzervatívneho), environmentálneho či socialistického (alebo komunistického) charakteru.

***

Tieto myšlienky ako autor tohto blogu podporujem a podpisujem.