Založ si blog

Ako Jaurová pomohla Matici slovenskej alebo aj negatívna reklama je reklama

„…Matica slovenská nevykazuje žiadnu činnosť, ale nové vedenie kultúry ju chce finančne podporovať…“
– ZORA JAUROVÁ, zdroj (citát je v článku Juraja Búryho len pre predplatiteľov HN, ale je dohľadateľný)

Dcéra ex-predsedu Matice slovenskej prehlásila, že Matica slovenská nevykazuje činnosť. Ani nevedela, ako tým nahrala na smeč samotnej Matici. Tá v reakcii na jej vyhlásenie zverejnila text, ktorým geniálne spropagovala svoju činnosť nakoľko sa dostal do desiatok médií, vrátane tých, ktoré ju dlhodobo ignorujú. Matica teda môže doslova poďakovať „progresívnej“ političke a dcére bývalého predsedu, za perfektné PROMO.

MS v prehlásení píše:

Matica slovenská v minulosti a ani v súčasných zákonných úlohách nikdy nemala kompetencie v oblasti Pamiatkového úradu SR. Má postavenie verejnoprávnej inštitúcie s definovanými úlohami a činnosťou. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky je naproti tomu orgánom štátnej správy na ochranu pamiatkového fondu. Zlúčenie takýchto dvoch organizácií je nelogické a ako také je nepravdivou informáciou.

Vyjadrenie poslankyne Progresívneho Slovenska je aj ignorovaním každodennej prospešnej činnosti tisícov matičiarov, združených vo vyše 500 miestnych odboroch MS, v 15  záujmových a vo vedeckých odboroch, vo vyše 240 folklórnych súboroch vrátane vedeckých i odborných útvarov vykonávajúcich činnosť na poli slovenského národného a kultúrneho dedičstva. Je aj neúctou voči obetavým zamestnancom Matice slovenskej pracujúcim za mzdy, ktoré sú pre dlhodobé finančné okliešťovanie ustanovizne štátom (predovšetkým minulou liberálnou vládou) zvlášť nízke.

Matica slovenská, ktorá po roku 2017 prešla omladením a generačnou obrodou, organizuje prednášky, semináre, kolokviá, konferencie, krúžky, súťaže, festivaly, folklórnu tvorbu, divadlo, výtvarné umenie, fotografiu, tvorí filmové dokumenty, podporuje umelecký prednes, vydáva desiatky kníh (monografie, pôvodnú tvorbu, zborníky), pracovné zošity pre školy atď. Za posledné dva roky zorganizovala množstvo celoslovenských podujatí vedeckého, kultúrno-odborného aj pedagogického charakteru k osobnostiam a udalostiam kultúrnych dejín Slovenska, ale aj všeobecne veľký počet akcií o slovenskej literatúre, umení, filozofii i k vede ako takej. Tieto činnosti sú pravidelne medializované na stránke Matice slovenskej (matica.sk), sociálnych sieťach (FB), YouTube (TV Matica), ako aj v matičných periodikách Slovenské národné noviny, Slovensko – Národné spektrum, Slovanský obzor, Hlas Matice, Slovenské pohľady, Kultúra slova a i.

Ignorovanie aktivít Matice slovenskej zo strany pseudoliberálnych a tzv. progresivisticky angažovaných médií i politikov považuje ustanovizeň za dlhodobo cielené a politicky účelové.

Ako predseda Marián Gešper zachránil Maticu pred jej systematickou likvidáciou

25.02.2024

Vážení čitatelia blogu, rád by som sa vyjadril k problematike, ktorá sa dotýka niektorých nepresností, ktoré sa šíria éterom o Matici slovenskej. Píšem to aj preto, pretože sa dlhodobo pohybujem v kultúre, v okolí Matice, poznám matičiarov a aj problémy, s ktorými sa roky trápili. Na Maticu útočia roky rôzne politické skupiny, ktoré majú jasné ciele. Najhoršie [...]

Ako zotrel Fedor Flašík „docenta filozofa z Máne“ Borisa Zalu alebo od Smeru k angažovanému progresivizmu

23.02.2024

– Ven, tajtrlíku!– Já jsem tajtrlík? Ty jseš tajtrlík! Tady se hádáš s křeslem, čepice ti vstává na hlavě, svíčka mně zhasla, někdo mě tady lechtá a já jsem tajtrlík? Za prvně nevím, co to je a za druhé mě to uráží!– Byl jednou jeden král Fedor Flašík: „Boris Zala nie je ani prevracač kabátov, on je iba komický [...]

Citáty: „Malého, zbabelého národa“ (Šimečka st.) a „Šimečka má spolitizovaný vzťah k jazyku a uráža ho aj tým, že ním píše“ (Mináč)

18.02.2024

Budeme konfrontovať dve osobnosti vlastnými citátmi. Pána predsedu Matice slovenskej, verejného intelektuála Vladimíra Mináča a pána Martina Šimečku st. Nebudem to komentovať. Urobte si názor sami a porovnajte si stavbu viet a spôsobom uvažovania (o spoločnosti, o dejinách) a tým aj intelektuálne schopnosti oboch osobností. MARTIN ŠIMEČKA st. v diskusii, PKO Prešov okolo [...]

washington police ambasáda

Pred izraelským veľvyslanectvom sa zapálil príslušník amerických vzdušných síl

26.02.2024 07:40

Muž to streamoval na platforme Twitch. V jednom momente podľa zmienenej osoby povedal, že „už nebude spolupáchateľom genocídy“.

CIA

New York Times: Americká CIA už roky pomáha Ukrajine, má tam 12 tajných základní

26.02.2024 07:15

Spojené štáty už viac ako desaťročie rozvíjajú tajné spravodajské partnerstvo s Ukrajinou, píše americký denník The New York Times.

Ladmovce  záplavy, rieka bodrog

V okresoch Michalovce a Trebišov hrozia povodne, sú vydané výstrahy

26.02.2024 07:10

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa.

vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj

ONLINE: Zelenskyj očakáva novú ruskú ofenzívu už v máji. Na Macronov samit Fico príde, Orbán nie

26.02.2024 06:15, aktualizované: 08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj očakáva, že Rusko spustí novú ofenzívu v máji alebo v lete. Ukrajina má svoje vlastné bojové plány.

ludovitpavlovic

Demaskujem propagandu a poukazujem na veci, ktoré majú zmysel

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 37625x
Priemerná čítanosť článkov: 2213x

Autor blogu

Kategórie