K situácii sa vyjadril aj najstarší slovenský literárny časopis: Nedôverujeme proklamovanému postoju mediálneho hlavného prúdu

19. mája 2024, ludovitpavlovic, Nezaradené

Po brázdení internetom k aktuálnej situácii možno nájsť aj stanovisko najstaršieho slovenského kultúrneho časopisu, ktorý založil ešte Jozef Miloslav Hurban. Možno sa bude hodiť na vyváženie diskusie aj na blog Pravda. Znie nasledovne:

Redakcia Slovenských pohľadov tvrdo odsudzuje hanebný a neospravedlniteľný atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky ako jednoznačný akt terorizmu. V súlade s vyhlásením Matice slovenskej nedôverujeme proklamovanému postoju mediálneho hlavného prúdu, že atentát je iba činom duševne pomäteného jednotlivca bez širších spoločenských kontextov.

Niektoré médiá hlavného prúdu a nenávistné stránky na sociálnych sieťach nesú primárnu, i výraznú zodpovednosť za dlhoročnú polarizáciu slovenskej spoločnosti, čo sa prejavilo aj v priamych mediálnych útokoch na Maticu slovenskú (napr. minuloročný vandalský útok na kníhkupectvo Svojeť, ktorý mal znaky organizovanej skupiny, manipulatívne a lživé zoznamy tzv. ruských  bacilov, ďalšie manipulatívne články, ale aj priame fyzické útoky na členov Matice). Taktiež tvrdo odsudzujeme dezinformácie o Matici slovenskej a Spolku slovenských spisovateľov, ktoré sa snažili atentátnika spojiť s národnými, ľavicovými či konzervatívnymi postojmi prostredníctvom členstva. Atentátnik nie je členom Matice slovenskej! 

Ani Spolok nemal s atentátnikom žiadne vzťahy. Niektorými médiami proklamované členstvo v Spolku bolo iba formálne a bez iných aktivít. Členstvo mu bolo Spolkom obratom zrušené. Týmto účelovým a umelým spájaním so Spolkom sú poškodzovaní aj mnohí čestní autori, ktorí píšu pre Slovenské pohľady a sú členmi kultúrnych a literárnych organizácií, ktoré s konaním atentátnika nemajú nič spoločné. Ide len o manipulatívne odpútavanie pozornosti. Atentátnik jasne deklaroval svoje militatné “hodnotové postoje”  na medializovanom proteste v Dolnej Krupej.

Slovenské pohľady ako najstarší kultúrny literárny časopis dôrazne upozorňujú na tieto manipulácie, ktorých cieľom je ešte väčšia polarizácia a rozvrat slovenskej spoločnosti.

Slovenské pohľady taktiež apelujú na vládu Slovenskej republiky a zodpovedné štátne bezpečnostné zložky, aby bezodkladne konali voči iniciátorom nenávistných účelových prejavov na internete a hlavne proti vytváraniu likvidačných zoznamov tzv. čiernych listín nepohodlných ľudí a organizácií, ktoré sú zverejňované na internete, čo nepatrí do 21.storočia! 

Zdroj